CNC NATIVE ve spolupráci s

Okradou tě,

ani nemrkneš

VÍCE SE DOZVÍŠ TADY
01

Jak tě oberou
na online bazaru?

Je šumák, na jaký online bazar jdeš. Všude tam krouží supi, kteří lační po tvých penězích.

Hnusná
taktika 1

Peníze předem

Kdo by nechtěl peníze předem?  A přesně tuhle naši touhu využívají podvodníci -
Jak to funguje?

1. krok - Zájemce o tvé zboží z bazaru nebo online marketu ti chce poslat peníze předem, ne na dobírku. Řekne ti, ať mu pošleš číslo platební karty, její platnost a CVV/CVC kód.

2. krok - Do mobilu ti přijde upozornění k potvrzení platby. Ty to potvrdíš, protože si myslíš, že potvrzuješ příchozí platbu od kupujícího.

Gratuluji, právě tě okradl podvodník.

ODKRYJ TAKTIKU

Peníze předem

ODKAZ DO BANKY

Odkaz na platební bránu - funguje rychle a vybílí konta všem, co nejsou v pozoru.
Jak to funguje?

1. Zájemce ti chce poslat peníze předem, ne na dobírku. Požádá tě o tvůj e-mail. Přijde ti na něj zpráva s odkazem, přes který si máš peníze od kupujícího vybrat.

2. Po rozkliknutí se ti zobrazí stránka, která se tváří jako ta od banky nebo dopravce. Webovka po tobě chce zadat přihlašovací údaje k bankovnímu účtu.

Gratuluji, i tentokrát tě okradl podvodník.

ODKRYJ TAKTIKU

Odkaz DO BANKY

Hnusná
taktika 2

Jak nenaletět bazarovému podvodníkovi?
1.
Nepodléhej euforii
Podvodník zneužívá nepozornosti prodávajících. Může dokonce smlouvat o ceně, aby působil hodnověrně.
2.
Neříkej víc, než musíš
Když ti někdo chce poslat peníze, potřebuje od tebe pouze číslo bankovního účtu.
3.
nepotvrzuj Příchozí platbu
Když ti někdo posílá peníze, nikdy nepotvrzuješ příchozí platbu!
POZOR
Nenasytní supi
krouží i mezi e-shopy
02

Jak poznáš
podvodný e-shop?

Někdy tě bombastická sleva přijde pěkně draho.
Kdepak ty slevičko hnízdo máš?
Na internetu narazíš na e-shop, který neznáš. Na hezky vypadajících webovkách si přečteš nadšené recenze zákazníků, tak si naskladněné zboží objednáš. Prodejce nabízí pouze platbu předem, ale to nevadí – zboží chceš mít co nejrychleji doma.
Gratuluji,
napálil tě podvodník.
Jak se nenechat oškubat?
Nenaleť na sexy slevičku
Český e-shop si ověř na seznamu rizikových
e-shopů
. Určitě si přečti recenze zákazníků třeba na Hledejceny.cz nebo Heureka.cz. Ověřování zahraničních e-shopů je náročnější. Vsaď raději na globálně zavedené značky.
Buď Sherlock Holmes
Podvodný e-shop třeba neuvádí adresu kamenné prodejny a nemá jasně uvedenou reklamační politiku.
Chraň se nízkým limitem
pro platby na internetu
Pokud by podvodník chtěl odeslat částku přesahující tvůj limit, od banky dostaneš upozornění, že peníze kvůli limitu neodejdou. Takhle aspoň zjistíš, že se něco děje!
Neukládej kartu na každém rohu
Uložení platební karty u obchodníka sice urychluje další online nákup, ale dělej to opravdu jen u ověřeného prodejce. Podvodník se nesmí dostat k údajům z tvé karty.
Plať předem pouze u ověřeného prodejce
Podezřelý e-shop neumožňuje platbu na dobírku a chce pouze platbu předem. Pokud chceš nákup přece jen risknout, můžeš zkusit jednorázovou virtuální kartu od České spořitelny. Tato virtuální platebka se po zaplacení sama zničí. A tvoje konto bude v bezpečí. Jednorázovku si u Spořky můžeš vytvořit, kdykoliv potřebuješ.
POZOR
Švindlíři jsou úspěšní
i na seznamkách
03

Jaké švindly
letí na seznamkách?

Seznamka je super, pokud chceš rozhodit síť.
59 %
Čechů někdy vyzkoušelo
online seznamku
Zdroj: Průzkum od antivirové společnosti Kaspersky Lab
Kde láska nekvete?
Lásku můžeš najít i na internetu. Nesmíš se ale chytit do pasti falešné seznamky, která žije z mikrotransakcí. Je na ní fůra falešných profilů, které zakládá sama seznamka. Ty si pak dopisuješ s najatým moderátorem, který je odměňovaný podle toho, jak dlouho tě udrží na chatu.
Švindlíři nechtějí, aby lidi
viděli tohle video
Do problémů se dostaneš i na důvěryhodných seznamkách. Můžeš tam narazit na uživatele, který nechce tebe, ale tvoje peníze. Je to smutné, ale klíčovou ingrediencí jeho úspěchu je tvoje osamělost. Tak moc hledáš spřízněnou duši a podvodník ti říká přesně to, co chceš slyšet.
Příběhy podvedených Češek
500 000 Kč
pro generála z USA
Ženu z Tachovska (39) na seznamce oslovil údajný generál, který byl na misi v Sýrii. Tvrdil, že je původem z ČR, kam se chce vrátit a založit rodinu. Bylo ho nutné z armády vyplatit.
200 000 Kč
pro lékaře z Kanady
Žena (42) z Rokycanska si na seznamce psala s údajným lékařem. Aby projevil svou lásku, nechal jí poslat dárek. Ženu kontaktovala údajná turecká kurýrní služba. Zaplatila poplatek za zadrženou zásilku a za její pojištění. Dárku se nikdy nedočkala.
TIP: Na tohle určitě mrkni
Dokumentární série Podvodník na Tinderu rozkrývá taktiku Simona Leviho, který se vydával za obchodníka s diamanty. Od důvěřivých žen z několika zemí (vč. Česka) vymámil miliony dolarů.
VÍCE SE DOZVÍŠ TADY
04

Jak funguje
falešná charita?

Během pohrom nebo Vánoc se zpravidla vyrojí hejna internetových podvodníků.
Když máš dobré srdce
Zaujme tě příspěvek, ve kterém charita prosí o finanční dary pro dobrou věc. Mobilem naskenuješ QR kód, který je u příspěvku, a peníze pošleš. Pomáhat je příjemné, že?
Gratuluji, tvůj dar poslouží podvodníkovi.
Jak nedotovat falešnou charitu?
Nerozdávej peníze na potkání
Peníze posílej charitám, které znáš nebo je máš ověřené na seznamu charit.
Nebuď hrr
Nekopíruj číslo účtu z příspěvků na sociálních sítích, ze zpráv, řetězových e-mailů atd.
Prověřuj
Číslo bankovního účtu zkontroluj na oficiálním webu charity. Mrkni se, jestli URL adresa webu nevypadá podezřele. Například pravá adresa www.charita.cz vs. podvodná www.charita.cz.eu. Na webu charity musí být i podmínky pro zaslání tzv. jednorázové pomoci a informace o ochraně dat.
Opatrně u QR kódů
Než pošleš peníze, podívej se, jaké číslo účtu se ti vyplnilo do pole adresáta. Souhlasí s oficiálním zdrojem? Tornáda na jižní Moravě se například v roce 2021 rozhodl zneužít podvodník. „Někdo okopíroval grafiku Charity a vložil tam vlastní QR kód,“ uvedla pro E15 mluvčí Diecézní charity Brno, Alena Knotková. Podvodník amatér na Instagram publikoval příspěvek s falešným QR kódem, který odkazoval na jeho osobní účet. V QR kódu přitom může být kdeco – falešná stránka, která zaviruje tvé zařízení nebo z tebe vymámí osobní údaje.
POZOR
Hraješ hry?
Hlídej si účet
05

Jak ti hraní
PC her pustí žilou?

Krádeže herních účtů nebo lákavé slevičky na falešných e-shopech. Na co si dát bacha?"
Nenech si ukrást
herní účet
Jakmile na podvodné stránce vyplníš své přihlašovací údaje k hernímu účtu, můžeš mu říct sbohem. Rizikové je, pokud k účtu máš uloženou platební kartu. Navrácení herního účtu může trvat měsíce a ani se to nemusí podařit. Podvodník se může vydávat i za falešného admina a pod záminkou vylepšení tvojí herní postavy z tebe vyláká přístup do účtu.
Nenaleť na „slevu“
Když si po zaplacení chceš hru stáhnout, obdržíš falešný klíč ke stažení, ale k žádné hře se nedostaneš. Vyhni se neověřeným e-shopům.
Nešetři na herní měně
Na internetu je hodně stránek, které ti údajně pošlou herní měnu třeba za nainstalování nějaké aplikace nebo za registraci na webové stránce. Některé podvodné weby ti dokonce slíbí bezplatné připsání herní měny, pokud jim poskytneš přihlašovací údaje k tvému hernímu účtu.
Nepodváděj ve hrách
Existují aplikace, které ti ve hře umožní podvádět a ty pak máš větší úspěch. Cheatovací aplikace ale často obsahují malware, přes který může docházet k napadení herního účtu, získání platebních údajů apod.

-300 000 Kč

Profesionálnímu esportovci Martinovi „zur1s“ Slámovi ukradli herní účet v hodnotě 300 tis. Kč. Došlo k tomu v přímém přenosu turnaje Tipsport CS:GO Bratislava.

VÍCE SE DOZVÍŠ TADY
06

Jak NENALETĚT
Na falešné zprávy
všeho druhu?

Volá ti policista a oznámí ti, že máš čekat telefonát z banky. Nebo ti přijde SMS/e-mail, který se tváří jako úřední. Phishing má různé podoby.
Fake telefonát?
Podle zaměstnance banky se ti prý někdo naboural do účtu. Zná tvoje jméno a další informace. Chce vědět, jestli ta rozpracovaná žádost o úvěr, co má před sebou, je vyplněná tebou, nebo podvodníkem.
Následně volající přesvědčí klienta, že došlo k napadení jeho účtu a je třeba, aby si úvěr opravdu vzal. A takto získanou hotovost včetně svých úspor vybral a donesl na schůzku. Ta je sjednaná v obchodním centru nebo před pobočkou České spořitelny, a to u bitcoinového bankomatu. Chvíli před schůzkou pachatel opět zavolá a sdělí, že se nemůže dostavit a je třeba, aby klient vložil prostředky do bitcoinového bankomatu, a to na základě QR kódu, který mu zašle,“ říká Vlasta Blatná, ombudsmanka týmu České spořitelny.

-340 000 Kč

Žena (30) z Olomoucka se po telefonu nechala napálit podvodníky, kteří tvrdili, že jsou z banky a její účet byl napaden.

Co po tobě banka nechce
když ti někdo nabourá účet?
Po telefonu nechce slyšet tvoje přihlašovací údaje k internetovému účtu nebo kartě.
Nechce po tobě půjčku a výběr hotovosti.
Neposílá QR kódy pro vklady do bitcoinového nebo jiného bankomatu.
Nesjednává schůzky mimo pobočky.
Bankéř tě během telefonátu nenutí nainstalovat nějakou aplikaci.
Nikdy v aplikaci nebo přes SMS kód nepotvrzuješ to, co neděláš ty.
VÍŠ, ŽE…
Bankéři ze Spořky volají klientům přes systém, který je napojený na aplikací George klíč. Pokud ti tedy nadiktuje kód, který vidíš v bankovní appce, máš jistotu, že nejde o podvodníka.
Fake e-mail a SMS?
Je jedno, jestli jde o SMS nebo e-mail, taktika je stejná. Přijde ti zpráva s odkazem na falešné stránky. Po rozkliknutí si buď zaviruješ svoje zařízení, nebo po tobě stránka chce nějakou interakci.
Evidujeme podvodné SMS, které vyvolávají dojem, že jde o příspěvek na bydlení od MPSV. Po rozkliknutí vloženého odkazu se klienti dostanou na falešné stránky Portálu občana s informací, aby se přihlásili a potvrdili zaslání příspěvku na bydlení v určité výši. Následně jsou klienti v mobilním bankovnictví požádáni o údajné potvrzení příspěvku, kdy se jim však částka na účet nepřipíše, ale o peníze naopak přijdou,“ říká Martina Kadlecová, bezpečnostní analytička z České spořitelny.

Jak vypadá podvodná SMS?

Co dělat, když se staneš obětí podvodu?
Podvodníci používají chytré a přesvědčivé techniky, kterým dokáže podlehnout i technicky zkušený člověk.

JEDNEJ RYCHLE!

Zavolej svojí bance
U České spořitelny jde o linku 800 207 207 (ze zahraničí +420 956 777 956). Řekni, co všechno od tebe podvodník vymámil (přístupy k internetovému bankovnictví, údaje z karet apod.).
Zablokuj si
platební kartu
U Spořky to zvládneš v mobilní appce George, nebo zavolej na 800 207 207 (ze
zahraničí +420 956 777 901).
Změň si bezpečnostní údaje pro přístup k IB
Zeptej se na možnost zrušení zadaných transakcí
Bohužel ne vždycky to je možné
Podezřelé e-maily přepošli svojí bance
U České spořitelny jde o schránku phishing@csas.cz
Můžeš podat i trestní oznámení na policii
Minimalizuj riziko při placení na internetu
Když někde nakupuješ poprvé, vyhni se platbě předem. Pokud není zbytí, použij jednorázovou virtuální kartu od Spořky. Snadno ji založíš v bankovní aplikaci George a sama se ti po zaplacení zruší.
#bezpecnasporka
CNC Native © copyright by CZECH NEWS CENTER
Nastavení soukromí